Časť 4a. Ako na bábätko...Podtitul: Nákup výbavičky

Autor: Romana Synková | 4.11.2015 o 22:07 | (upravené 1.4.2016 o 21:11) Karma článku: 3,52 | Prečítané:  947x

Tak sa mi konečne podarilo spísať prvú časť výbavičky, ktorú sme zaobstarali pred pôrodom - kočík, potreby na spanie, prebaľovanie a kúpanie. Oblečenie a základné hygienické potreby pre bábätko a pre mamičku pridám v ďalšej časti.

V rámci nákupu výbavičky sme mali šťastie, že sme akurát vystihli zľavy počas Dní Marianne, do ktorých je zapojený aj obchod predeti.sk, kde sme nakúpili väčšinu vecí a to s 20 % zľavou. Ak budete náhodou nakupovať v septembri, poinformujte sa na tieto zľavy, ktoré bývajú každý rok v tomto období.

Pri výbere výbavičky by som rada vyzdvihla užitočnosť diskusných fór, ktoré mi poslúžili na zistenie skúseností s danými výrobkami, čo značne uľahčilo rozhodovanie.

Kočík:

Najviac času zabral samozrejme výber kočíka. Čo sa týka značky, tak po zadaní do googlu „hľadám najlepší kočík na trhu“ som samozrejme nenašla jednoznačnú odpoveď. Zjavne neexistuje jeden najlepší kočík pre všetkých. Každý má iné priority a podľa nich si vyberie ten najlepší. Najprv som si myslela, že ten najlepší nájdem podľa ceny, ale paradoxne viaceré najluxusnejšie značky pohoreli v testoch a dokonca nemecký Stiftung Warentest našiel v niektorých aj toxické látky. Takže cena prestala byť smerodajná a vrhla som sa na fóra hľadať skúsenosti rodičov s rôznymi kočíkmi. Väčšina má aj pozitíva aj negatíva a ako som už spomínala, ide o to, čo kto považuje za dôležité. My sme hľadali trojkombináciu (hlboká vanička, športový kočík a vajíčko), v ktorej vidím výhodu, že máme jeden podvozok, čo nám značne ušetrí miesto a taktiež fakt, že vanička sa dá oddeliť od podvozku a použiť aj na prevoz bábätka v aute. Ďalej sme chceli kočík s nafukovacími kolieskami, aby nám nehrkotali pri prechádzke mestom a zároveň aby bol vhodný aj do terénu. Taktiež sme chceli kočík, ktorý sa pohodlne ovláda a skladá, s výškovo nastaviteľnou rukoväťou a s polohovateľnou opierkou až do ľahu v športovej verzii. Po zohľadnení všetkých spomínaných faktorov a faktu, že ľudia s ním mali prevažne dobré skúsenosti a na rozdiel od iných značiek k nemu mali len minimum výhrad, sme vybrali Casualplay S4, vanička Playmoon a vajíčko Baby zero+ (pamätám si, že vajíčko malo dobré crashtesty, ale už si nepamätám zdroj – keď teraz pozerám testy, v niektorých má lepšie hodnotenia, v niektorých horšie, testy však neodporúčajú toto vajíčko so základňou isofix ale iba pripevnené pásmi, tak ako to máme my). Po desiatich mesiacoch som spokojná s našim výberom. Treba sa však pripraviť, že robustná konštrukcia, ktorá je vhodná do terénu aj o niečo viac váži a taktiež sa nedá zdvihnúť operadlo športovej časti do úplného sedu.

Môj tip: nezabudnite raz za čas premazať miesto, kde sa vanička „naklikáva“ – ja som na to nemyslela a vanička sa mi zasekla - po namazaní funguje opäť perfektne.

Doplnky ku kočíku:

Ku kočíku sme dokúpili univerzálny pršiplášť na hlboký kočík, pršiplášť na športový kočík bol súčasťou trojkombinácie.

Na zimu vrelo odporúčam aj rukavice na kočík, my sme kúpili značku Little Angel, také čo sú oddelené nie v jednom kuse.

Dôležitou súčasťou výbavy kočíka je fusak. My sme si nechali poradiť a kúpili fusak z funkčného materiálu Outlast, ktorý zaručuje, že sa dieťa nemôže prehriať, od značky Little Angel - Fusak Exclusive ANGEL Outlast® model 2013, ktorý rastie s dieťaťom až do troch rokov - samozrejme s 20 % zľavou v predeti.sk :-) Od tejto značky sme kúpili viacero vecí. Little Angel je český výrobca, používa funkčný materiál a zároveň máme dobrý pocit, že sme podporili zamestnávateľa, ktorý zamestnáva až 65 % zdravotne postihnutých zamestnancov.

Neskôr sme ešte ku kočíku dokúpili aj clonu proti slnku. Clone som sa venovala asi viac než bolo treba, ale posledné čo som chcela, bolo vyhodiť peniaze za nejaký „krám“. Diskusné fóra ma pomerne jednoznačne odradili od kúpy slnečníka, ktorý mnohí označili za nepraktický a často neúčinný. Medzi clonami u mňa nakoniec zvíťazila clona s najvyšším možným ochranným faktorom 50 + Sunshine kids, ktorú som zohnala v obchode Brendon. Je síce určená na športový kočík, ale nám práve perfektne poslúžila na hlbokú vaničku a na športový ju zatiaľ ani nepoužívam – teda ešte som neprišla na to, ako sa tam presne dáva :-) a stačí nám zatiaľ strieška kočíka.

Na spanie:

Čo sa týka spania mali sme jasno v tom, že chceme aby Kiara spala vo svojej postieľke a v našej izbe – vychádzala som z názoru viacerých odborníkov, čo je pre dieťa v prvom roku najbezpečnejšie. Výber postieľky nebol najjednoduchší. Hľadali sme postieľku z masívneho, pevného dreva (buk), bez škodlivých farbív a bezpečnú z hľadiska medzier medzi priečkami. Voľba padla na postieľku z IKEA SUNDVIK, ktorá spĺňa všetky naše kritériá. V IKEA sme si nechali poradiť, ktorý je najlepší matrac a kúpili sme VYSSA SKÖNT, k tomu sme prikúpili ochranu matraca, dve dvojbalenia bavlnených plachiet a keď Kiara začala putovať po postieľke dokúpili sme aj ochranu - tzv. hniezdo, aby sa neudierala. Do postele sme samozrejme nedali žiaden vankúš ani prikrývku, Kiara spala v zavinovačke Little Angel, ktorá je termoregulačná a predchádza tak prehriatiu pri spinkaní. Mali sme len jednu zavinovačku a na to tri návleky, ale asi by sme zužitkovali aj dve. Keď sa začala vykopávať zo zavinovačky, dali sme ju do spacieho vaku vo veľkosti primerane veku.

Všetky doplnky do postieľky sme kupovali biele, aby Kiaru nič nerozptyľovalo pri spaní. Posteľ je na spanie a nie na hranie a preto sme odolali aj tak lákavému kolotoču nad postieľku, ktorý je podľa mňa skôr estetický doplnok pre rodičov než funkčný komponent pre bábätká. Neviem, či pomohlo práve toto, ale Kiara od začiatku nemala problém s večerným zaspávaním a veľmi rýchlo nabehla na režim deň / noc...tým nechcem povedať, že by sa mi v noci nebudila..zázračné dieťa nemám...aj keď nemá od toho ďaleko :-)

Po dôkladnom uvážení sme kúpili aj monitor dychu, ktorý sníma dych bábätka a za úlohu má predchádzať syndrómu, ktorý tu radšej ani nechcem pomenovať...Vybrala som Babysense II, s dvomi snímacími platňami, ktorý je u nás schválený ako zdravotná pomôcka a používa sa aj v nemocniciach.  Kúpila som ho cez maderna.sk a k nákupu sme dostali DVD prvej pomoci pre deti.

Máme aj vysielačku, ktorú využívame najmä na chalupe, aby sme mali prehľad o Kiare, keď sme na záhrade, resp. dnu a Kiara spí vonku. Podľa mňa najlepšia cena vs. kvalita je u Avent SCD 505, ktorý má šikovnú vysielačku pre rodičov na krk. Za výhodnejšiu cenu sa dá zohnať v Alze.

Prebaľovanie a kúpanie:

Najprv som zvažovala kúpu skladacieho prebaľovacieho pultu s vaničkou, ale po prečítaní viacerých skúseností, som od tejto alternatívny upustila z hľadiska úspory miesta a predovšetkým preto, že vstavané vaničky sú zväčša príliš malé a pre dieťa vhodné len na krátke obdobie. Najpraktickejšia sa mi nakoniec zdala tvrdá prebaľovacia podložka, ktorú som jednoducho umiestnila na postieľku a tak ušetrila kopu miesta. Podložka je vybavená štuplíkmi, ktoré bránia jej pohybu. Kým bola Kiara malá, tak som mala podložku na postieľke vyloženú celý čas, keď trochu podrástla, tak som ju na spanie odkladala nabok (oprela som ju vedľa postieľky). Teraz už z bezpečnostného hľadiska dávam pult na manželskú posteľ a tak prebaľujem. K prebaľovaniu som prikúpila aj plastové nádobky v IKEA, ktoré som jednoducho zavesila na okraj postieľky a mala tak všetko potrebné po ruke. Zdalo sa mi to praktickejšie než látkové organizéry, ktoré sa môžu ľahko umastiť od krému. V balení je aj kôš na plienky, ktorý som myslela, že nebudeme ani používať a nakoniec nám to padlo veľmi vhod. Prikladám aj foto pre lepšiu predstavu.

Na kúpanie sme kúpili vaničku aj so skladacím stojanom (všetko čo aspoň trochu šetrí namáhaný chrbát, je v tomto období fajn). Kúpeme priamo v sprchovacom kúte, takže aj keď Kiara špliecha, tak to nevadí a po kúpaní odstránením štuplíka z vaničky, voda jednoducho vytečie a nemusím dvíhať a skladať ťažkú vaničku s vodou. Keď Kiara bude väčšia, vaničku budeme klásť priamo na zem.

 

 

 

 

Na záver len posledná poznámka k tejto časti výbavičky. Ak by som mala ísť na opustený ostrov a zobrať si len jednu vec z výbavičky pre dieťa, tak by to bol veľký kojaci vankúš :-) Ten sme využili úplne najviac. Jednak už ako tehotná som s nim spávala, keďže si to mnohé ženy pochvaľovali, ako aj Jennifer Lopez vo filme Záložný plán :-). Mne však pri spaní až taký nápomocný nebol a žiaden zázrak sa nekonal. Ale po narodení Kiary sme ho skoro nepustili z ruky – používala som ho pri kojení na pohodlné položenie bábätka, potom sme na neho dávali Kiaru, keď sme ju potrebovali polohovať kvôli refluxu – urobili sme takú zošikmenú postieľku s vyvýšeným krajom. Ďalej sme pomocou neho polohovali Kiaru v postieľke, keď preferovala jednu stranu a taktiež slúžil ako zátarasa pri hraní na gauči samozrejme pod našim dohľadom...Aj tu však odporúčam vyberať premyslene, pretože tak ako to môže byť príjemný spoločník, môže byť aj veľmi otravný votrelec. Chcela som kojaci vankúš plnený guličkami nie vatou, keďže lepšie sa prispôsobuje a ľahšie sa s ním manipuluje. Prvý čo som si však kúpila mal o niečo väčšie guličky, ktoré veľmi nepríjemne šuchotali a tak musel ísť z domu. Nakoniec padla voľba zase na značku Little Angel s drobnými guličkami, ktoré šuchotajú len trošku a je veľmi príjemný na dotyk. K vankúšu sme kúpili aj jednu obliečku.

Zatiaľ tieto hlavné časti výbavy a čoskoro nasleduje druhá časť výbavičky, kde zhrniem nie menej dôležité základné oblečenie a hygienické potreby pre bábätko a mamičku a potom ešte pár ďalších drobností.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?